Kilpnäärme ületalitlus

Kurgu all paiknev liblikakujuline sisesekretsiooninääre on üleüldise tervise seisukohast olulise tähtsusega. Täiskasvanu kilpnääre kaalub 20-40 g. Kilpnääre toodab hormoone, mis mõjutavad vere kaudu keha kõigi rakkude ainevahetust. Need reguleerivad kehatemperatuuri, üldist energiataset, tujusid, isu ja kaalu. Kilpnäärmehormoonid tagavad inimese kasvu, arengu ja seksuaalse küpsemise.

Kilpnäärme ületalitluse ehk hüpertüreoosi sümptomiteks on närvilisus, rahutus, kuumatalumatus, suurenenud higistamine, soe ja niiske nahk, südamekloppimine, kiire ainevahetus ja järsk kaalulangus, suurenenud söögiisu, haprad õhukesed juuksed, luuvalud, sooletegevuse kiirenemine, ebaregulaarne menstruatsioon, kilpnäärme suurenemine, punnis silmad, türeotoksiline kriis. On oluline teada, et nõrkus, kurnatus, väsimus ja lihaskrambid võivad olla seotud nii kilpnäärme üle- kui ka alatalitlusega.

Kilpnäärme talitluse häiretel võivad olla tõsised tagajärjed. Seetõttu tuleb kahtluse korral esimesel võimalusel lasta kilpnäärme talitlust kontrollida.

Hüpertüreoos on põhjustatud kas liigsest hormoonide tootmisest kilpnäärmes või siis  hormoonide suurenenud vabanemisest kilpnäärmest.
Hüpertüreoosi võivad põhjustada : Gravesi tõbi (seotud immunoloogiliste mehhanismidega, on põhjuseks 85%-l hüpertüreoosijuhtudest), kilpnäärme-, ajuripatsi-, munandite – või munasarjade kasvajad, kilpnäärmepõletikud,liigne kilpnäärmehormoonide tarbimine (ravi eesmärgil kilpnäärme alatalitluse puhul) ning liigne joodi tarbimine.

Kilpnäärme ületalitluse korral:

  • on tähtsad asendamatud rasvhapped, mis on põletikevastase toimega ja hoiavad hormoonide produktsiooni kontrolli all. Oluline on jälgida, et keha saaks piisavalt oomega-3 rasvhappeid. Rasvhapete allikaks sobivad suurepäraselt lina-, kanepi- ja chia-seemned.
  • Kaltsium ja magneesium, mis osalevad kõikides peamistes ainevahetuslikes protsessides.
  • Tuleb vältida rafineeritud/töödeldud valmistoite, suhkrut, piimatooteid, nisu, kofeiini ja alkoholi.
  • Lisada oma igapäevamenüüsse rohelisi köögivilju.

Allikas: Kilpnääre , Hüpertüreoos

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga