30 tõhusat näpunäidet, mis võtavad aega vaid 10 minutit, 3 osa

Toitumine – saledaks ilma dieedita.

14. Söö kapsast 3 x nädalas. Väga tervislik on süüa köögivilju, aga kui tahad tõeliselt mõjutada oma tervist, siis vaheta tavalised salatid kapsa vastu. Proovi süüa kapsast kolm korda nädalas. On palju erinevaid kapsasorte millest teha tervislikku toitu – lillkapsas, rooskapsas, lehtkapsas, nuikapsas, punane kapsas, spargelkapsas.

Miks: Kapsas annab ruttu täiskõhu tunde, sest kapsal on suur kiudainete sisaldus. Kapsas on rohkem C- vitamiini kui sidrunis. Ka antioksüdante on kapsas palju – 5-10 korda rohkem kui kurgis, tomatis ja porgandis.

15. Lihtsalt tervislik toit. Toidu valmistamine ei pea olema raske. Varu külmutatud köögivilju ja marju oma külmkappi. Samuti varu tuunikala- või muid kalakonserve, mis sobivad hästi rukkileivaga. Ka kanamunadest saab alati kiiresti head toitu valmistada.Kui sa tunned, et ei jaksa köögivilju tükeldada, siis osta valmis kooritud/tükeldatud köögivilju. Ning kui õhtupoolikul tahaks midagi head, siis pane valmis natuke mandleid või pähkleid.

Miks: Vanade harjumuste muutmine nõuab natuke vaeva. Kui muudad tervisliku toitumise enda jaoks võimalikult kergeks, siis õnnestub elumuutus paremini.

16. Kindlusta igapäevane omega-3 rasvhapete saamine. Söö iga päev toiduaineid milles on omega-3 rasvhappeid. Need võivad olla rasvane kala nagu lõhe või heeringas või hoopis taimseid rasvhappeid sisaldavad kreekapähklid või linaseemned(õli).

Miks: Omega-3 rasvhapped on tähtsad aju heaolule. Uurimuste põhjal ka magad paremini kui sinu keha saab neid rasvhappeid. Ja kõige lisaks omega-3 rasvhapped hoiavad ära põletikke ning aitavad püsida tervena.

17. Söö rohelist proteiini. Proovi vahetada lõunasöögi liha vähemalt kaks korda nädalas taimse proteiiniga nagu oad, herned, täisteraviljad, seened või kiudaineterikkad taimed.

Miks: Liiga rohke punase liha söömine lisab vähiriski. Kala, kana ja kerged piimatooted on hea alternatiiv, aga taimedest saad lisaks soolestikku tugevdavaid kiudaineid ja antioksüdante.

18. Tee vahet argipäeval ja pidupäeval. Tee otsus, et sööd tervislikult iga päev pühapäeva õhtust reede õhtuni. Kahel päeval võid siis nautida vähem tervislikke toite mis tekitavad kiusatust.

Miks: Kui argipäev ja pidupäev ei erine teineteisest, siis nauditakse liiga kergelt rohkelt kaloreid sisaldavaid toite ja tervis kannatab selle pärast.

Luba endale:

Ma ei söö kommi, küpsetisi ja shokolaadi argipäevadel

Ma ei joo suure kalorisisaldusega jooke argipäevadel

Söön rohkelt köögivilju iga päev

19. Kontrolli portsjoni suurust. Kui tahad salaneda, siis jälgi sinu toiduportsjonide suurust. Kui sööd rohkem kui ühe portsjoni, sööd kindlasti liiga palju. Söögikord ei peaks põhjustama liigset täiskõhutunnet, vaid hoopis kõrvaldama näljatunnet. Hoolitse selle eest, et sinu toidus oleks alati natuke õli, avokaadot või pähkleid. Et toit sisaldaks liha, kala, kana, piimatooteid või taimseid proteiine. Piisava osa köögivilju ja vaid natukene tärklist sisaldavaid toiduaineid.

Miks: Meist paljud söövad liiga suuri portsjone. Organism harjub sellega ja rasvade põletamine väheneb.

20. Aita oma soolestikku tervislike bakteritega. Lisa oma toidusse probiootikume, näiteks probiootikume sisaldavaid piimatooteid hommikul või vahepalana. Söö ka küüslauku, sparglit, maapirni , porrulauku ja sibulat- need kõik sisaldavad soolestiku tegevust toetavaid prebiootikume.

Miks: Hästi toimiv seedimine on hea tervise alustala. Soolestiku mikrofloora hävitab kahjulikke baktereid ja on hea enesetunde tagaja.

21. Naudi oma kohvi. Joo kohvi hea enesetundega. Kõige tervislikum on juua filtrikohvi ja juua see mustana.

Miks: Uuringud kinnitavad, et naistel kes joovad päevas 3-5 tassi kohvi, on väiksem risk haigestuda Parkinsoni tõppe ja võib väheneda või edasi lükkuda Alzheimeri tõvesse haigestumise risk.

Allikas: ajakiri Kuntoplus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga